سه شنبه, 29 مرداد 1398

  

 


 
طرح صنعتی چیست ؟
حقوق ناشی از گواهینامه اختراع چیست ؟
ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری
طرق افزایش سرمایه در شرکتها تجاری

تعریف تاجر و اعمال تجاری در قانون جدید تجارت

مدیر عامل و قائم مقام مدیر عامل در قانون تجارت مصوب1391

لزوم تصویب مقررات خاص برای صنعت لبنیات

 سهام ممتاز چیست ؟

قرارداد بهره برداری از علامت تجاری یا فرانشیز

لزوم توجه به قانون کار

 حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

 Incoterms    اینکوترمز  

رابطه فیمابین ورشکستگی شرکت و شرکاء

علامت تجاری چیست ؟

لزوم اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی

جایگاه محیط زیست در قانون پنج ساله پنجم توسعه 

جایگاه صنعت کشاورزی در قانون پنج ساله توسعه 

قرارداد پیمان 

الزامات در تنظیم قراردادها

 BOTلزوم آشنایی با قراردادهای

دلالی در قانون تجارت
انواع شرکتهای تجاری
مالکیت معنوی
نقش بازرسان در شرکت های تجاری
نقش داوری در قراردادهای تجاری
ضرورت آشنایی با قانون تجارت الکترونیک

اثر ورشکستگی بر خانواده های تجار و تمهیدات قانون تجارت

تخلفات تعیین شده در قانون تعزیرات حکومتی

نگاهی به قانون تعزیرات حکومتی

بررسی قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران

اسناد تجاری : چک - برات - سفته


تهیه و تنظیم
 

سید مجید روحانی
فاطمه اژدری
 
وکلای پایه یک دادگستری

 
 

             

قرارداد بهره برداری از علامت تجاری یا فرانشیز

 

 

 

دنیای تجارت امروز با سرعت بیشتر بطرف مفاهیم و عناوین جدید می رود بنحوی که علم حقوق نیز مجبور به انعطاف در این خصوص بوده تا بتواند برای اقدامات تجاری خصوصاً در بعد بین المللی بسترهای لازم حقوقی را فراهم کند .

 

موضوع علامت تجاری و اینکه یک علامت تجاری باید دارای چه نوع ممیزهایی باشد تا بتواند متمایز از سایر علامت های تجاری باشد قبلاًعنوان شده است . اما نظر نگارندگان این مقاله در خصوص حق واگذاری علامت تجاری به طرف مقابل است . یکی از مهمترین روشهای توسعه اقتصادی استفاده از قراردادهای بهره برداری علامت تجاری یا فرانشیز است . این قرارداد دارای دو طرف عمده است . یکی امتیاز دهنده و دیگری امتیاز گیرنده . بنا براین امتیاز دهنده به امتیاز گیرنده حق استفاده از علامت تجاری که معمولاً با حقوق مالکیت فکری است در مقابل دریافت حق الامتیاز واگذار می کند.

 

فرانشیز کلمه ای است که ریشه آن فرانسوی است و به معنی صداقت و آزادی است . اما واقعیت آنست که امروزه معنای دیگری دارد که متفاوت با معنی صداقت و آزادی است . این قرارداد با قاعده الناس مسلطون علی اموالهم و یا تسلیط همخوانی دارد زیرا شخص امتیاز دهنده حق خود را در مقابل مبلغی و تحت شرایطی به دیگری برای مدت زمان مشخص واگذار می کند . بنا براین شخص امتیاز گیرنده مسیر سخت و طولانی را که امتیاز دهنده به مرور زمان بسیار بدست آورده براحتی بدست می آورد و البته شخص امتیاز دهنده به هر قیمتی آنرا نمی فروشد .

 

مالک فرانشیز یا امتیاز دهنده می تواند یک شخص حقوقی و یا حقیقی باشد .
 


در قوانین ایران تعریفی از قرارداد فرانشیز ارائه نشده است . اما در عمل امتیاز دهنده حقوق مالکیت فکری دانش تجربی و حتی اسرار تجاری خود را به امتیاز گیرنده در زمان معین و با مبلغ مشخص واگذار می کند .بنا براین اینگونه قراردادها می تواند به لحاظ موضوع متفاوت باشند که عبارتند از :
 

 

1 –فرانشیز تولید : در این نوع قرارداد امتیاز دهنده مواد اساسی یا دانش فنی لازم را برای تولید کننده یا سازنده آن محصول فراهم می کند و به امتیاز گیرنده این اختیار را می دهد که آن کالا را تولید و با علامت تجاری امتیاز دهنده بفروش برساند . این نوع از قراردادها در ایران نیز میان تجار رایج است . در میان صاحبان صنایع لبنی نیز بسیار مشهود است هم اینک تعدادی از شرکتها وجود دارند که مواد اساسی یا دانش فنی را در اختیار امتیاز گیرنده قرارداده تا محصولات را با برند امتیاز دهنده تولید شود . نمونه کامل آن تولید کوکاکولا در تمام دنیاست که از این نوع قرارداد تبعیت می کند .
 


2 – فرانشیز خدمات : همانگونه که از عنوان خدمات بر می آید این قرارداد مرتبط با ارائه خدمات متفاوت می تواند باشد . اعم از خدمات علمی ، فنی ، حقوقی و روانشناسی و سایر خدمات .


 

3 – فرانشیز پخش : در این نوع قرارداد بعضاً ممکن است امتیاز دهنده کالا را خودش نساخته بلکه از شرکتهای دیگر خریداری و سپس به فروش آنها بوسیله شرکت امتیاز گیرنده نظارت کند و یا آنکه امتیاز دهنده ، کالا را می سازد و به امتیاز گیرنده می فروشد و امتیاز گیرنده کالا را تحت علامت تجاری امتیاز دهنده می فروشد . 
 

 

4 -فرانشیز صنعتی : این نوع از فرانشیز بیشتر مربوط به موضوع تولید است . در این روش امتیاز دهنده حق ساختن و فروش کالای مورد نظر را به امتیاز گیرنده واگذار می نماید . مثال بازر این نوع قرارداد انعقاد قرارداد فست فودهای مک دونالد در تمام دنیاست .

 

              

 

      هرگونه برداشت و استناد از این مقاله به اجازه کتبی از نویسندگان این مقاله و انجمن صنایع لبنی ایران می باشد.