سه شنبه, 29 مرداد 1398

  

 


 
    چیست ؟SWIFT
طرح صنعتی چیست ؟
حقوق ناشی از گواهینامه اختراع چیست ؟
ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری
طرق افزایش سرمایه در شرکتها تجاری
تعریف تاجر و اعمال تجاری در قانون جدید تجارت

مدیر عامل و قائم مقام مدیر عامل در قانون تجارت مصوب1391

لزوم تصویب مقررات خاص برای صنعت لبنیات

 سهام ممتاز چیست ؟

قرارداد بهره برداری از علامت تجاری یا فرانشیز

لزوم توجه به قانون کار

حق سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت

  Incoterms  اینکوترمز 

رابطه فیمابین ورشکستگی شرکت و شرکاء

علامت تجاری چیست ؟

لزوم اجرای کامل اصل 44 قانون اساسی

جایگاه محیط زیست در قانون پنج ساله پنجم توسعه

جایگاه صنعت کشاورزی در قانون پنج ساله توسعه 

قرارداد پیمان 

الزامات در تنظیم قراردادها

 BOTلزوم آشنایی با قراردادهای

دلالی در قانون تجارت
انواع شرکتهای تجاری
مالکیت معنوی
نقش بازرسان در شرکت های تجاری
نقش داوری در قراردادهای تجاری
ضرورت آشنایی با قانون تجارت الکترونیک

اثر ورشکستگی بر خانواده های تجار و تمهیدات قانون تجارت

تخلفات نعیین شده در قانون تعزیرات حکومتی

نگاهی به قانون تعزیرات حکومتی

 بررسی قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران

اسناد تجاری : چک - برات - سفته


تهیه و تنظیم
 

سید مجید روحانی
فاطمه اژدری
 
وکلای پایه یک دادگستری

 
 
 

    

 

SWIFT چیست ؟

 

 

اصل سوئیفت SWIFT در حقوق تجارت خصوصاً تجارت بین الملل موجبات فرصت هایی را فراهم می آورد که بتواند به سرعت در سطح بین المللی اقدامات اجرائی منظور نظر بانکها را انجام دهند .

 

SWIFT سوئیفت اصطلاحی است که در عرف تجارت بین المللی و حقوقی بانکی بسیار شنیده می شود . اما به راستی سوئیفت از کجا آمده است  ؟

 

SWIFTسوئیفت مؤسسه ای بین المللی است که در سال 1973 تحت قوانین داخلی کشور بلژیک تأسیس شد . این مؤسسه در سال 1977 با 5229 عضو در 134 کشور به فعالیت خود ادامه داده که تا سال 2008 دارای 8332 عضو در 208 کشور جهان است . SWIFT سوئیفت مؤسسه ای است که به شکل تعاونی اداره میشود . وظیفه این مؤسسه ایجاد و بکارگیری همه امور لازم برای ایجاد ارتباط مؤسسه های مالی و مبادله پیام های محرمانه در سطح جهان با سرعت بالا و اطمینان اعتماد بالاست .

 

کلمه SWIFT  سوئیفت از اجزای ذیل تشکیل شده است :

 

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication

 

S مخفف Society  که مفهوم اداره مؤسسه بشکل تعاونی را دارد

 

W مخفف Worldwide که مفهوم جهانی یا در سرتاسر جهان را دارد

 

I مخفف Interbank که مفهوم ارتباط بین مؤسسه های مالی و بانکی در سطح بین الملل را دارد

 

F مخفف Financial  که مفهوم مبادله پیام های مالی را دارد

 

Tمخفف Telecommunication  که مفهوم استفاده از تکنولوژی پیشرفته برای ایجاد ارتباط در سطح جهان می باشد .

 

مزایای SWIFT سوئیفت :

 

1 – اعتماد

 

2 – سرعت بالا

 

3 – سیستم پیشرفته اتوماسیون

 

4 – قابلیت دستیابی

 

5 – استاندارد بودن

 

6 – اطمینان از دریافت پیام

 

اعضای مؤسسه به سه دسته تقسیم می شوند :

 

1 – اعضا اصلی که شامل بانکها هستند

 

2 – اعضای فرعی که شامل مؤسسه هایی هستند که بطور مستقیم یا غیر مستقیم تحت مالکیت اعضای اصلی هستند مثل شعب بانکها ی خارج از کشور

 

3 – اعضای غیر بانکی که شامل مؤسسه هایی است که در سطح جهان مبادلات سهام انجام می دهند .

 

 

 

 

 

منبع : گام به گام با اعتبارات اسنادی آقای مسعود علیزاده

 

 

 

 

 

 

 

 

      هرگونه برداشت و استناد از این مقاله به اجازه کتبی از نویسندگان این مقاله و انجمن صنایع لبنی ایران می باشد.

   

  

 


 
 
 

  

 

 

علامت تجاری چیست ؟


 

در دنیای امروز تجارت اکثر محصولات تولید کنندگان دارای علامت تجاری و به عبارت دیگر برند معتبر هستند . بنحوی که داشتن این علامت تجاری به مرور زمان نه تنها معرف نوع محصول می باشد بلکه دارای ارزش مادی و معنوی بسیار نیز تلقی می گردد . البته شاید امروزه بسیاری از مردم موضوع علامت تجاری را مبحثی جدید در قرون اخیر می دانند . اما در ابعادی گسترده تر رد پای گرایش به مالکیت معنوی در تاریخ باستان را می توان با پیدایش خط پهلوی دری که زاییده فکر  زرتشت پیامبر ایرانی است ، شناسایی نمود . با پیدایش فن نوشتن ، استعمال مهرهای استوانه ای معمول گردید و حک نوشته بر روی خاک رس نرم  یا لوحه معرف امضای مالک بود . همینطور شیشه گران ایرانی چه در فلات ایران و چه در بین النهرین مهرهای خود را روی شیشه ها حک می کردند که نمونه های آن امروز نیز وجود دارد .

برحسب ماده یک قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب یک  تیرماه 1310 علامت تجاری عبارتست از هر قسم علامتی اعم از نقش  ، تصویر ، رقم ، حرف ، عبارت  مهر ، لفاف و غیر آن که برای امتیاز و تشخیص محصول صنعتی تجارتی یا فلاحتی اختیار می شود . ممکن است یک علامت تجارتی برای تشخیص امتیاز محصول جماعتی از زارعین یا ارباب صنعتی یا تجار و یا محصول یک شهر و یا یک ناحیه از مملکت اختیار شود .

برابر قانون ، مرجع ثبت علامت تجاری ادارات ثبت اسناد املاک در شهرستانها و اداره کل مالکیت صنعتی در شهرهای بزرگ می باشد . اما در جهت تسریع در ثبت علامت تجاری امروزه به موجب ماده 22 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی مصوب 1372 ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و معنوی و نیز ثبت کشتی ها ، شناورها و هواپیماها در هر منطقه توسط سازمان آن منطقه با رعایت اصل 81 قانون اساسی انجام می شود . بنا براین مناطق آزاد تجاری و صنعتی مرجعی استثنایی تلقی می گردد .

تقاضای ثبت علامت تجاری در قالب اظهارنامه به عمل می آید . بررسی اظهارنامه واجد دو جنبه شکلی و ماهیتی است . اظهارنامه در دو نسخه و در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم و ارسال می گردد . در صورت وجود نواقص در این فرم برای ساکنین ایران 30 روز و مقیم خارج از کشور 60 روز از تاریخ وصول اخطاریه فرصت برای رفع نقص می باشد . هر صنفی از تولید کنندگان در طبقات خاص تعریف گردیده اند که باید این اظهارنامه نیز برای طبقه مربوط خود باشد .

از جهت ماهیتی در بررسی اظهارنامه باید به این نکته توجه نمود که ویژگی اصلی هر علامت تجاری متمایز بودن آن است . زیرا رسالت هر علامت تجاری تمیز کالا و خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی از یکدیگر است .

بنا براین شکل علامت تجاری باید به گونه ای باشد که چه از نظر دیداری و شنیداری باعث ایجاد اشتباه برای مصرف کنندگان نگردد . علاوه بر آن تولید کنندگان باید در تعیین علامت تجارتی خود از رنگها و طرح هایی استفاده کنند که ایجاد اشتباه ننماید . به عبارت دیگر طرح علامت تجاری چه در قالب تصویر و چه در قالب کلمه ، عدد یا هر شکل دیگر باید به نحوی باشد که ایجاد تمایز  نماید .

به موجب ماده 12 قانون ثبت علائم تجاری : علامت تجاری قابل نقل و انتقال است ولی انتقال آن در مقابل اشخاص ثالث وقتی معتبر خواهد بود که موافق مقررات این قانون به ثبت رسیده باشد .

ثبت علامت تجاری به صاحب آن حق انحصاری مالکیت می دهد . اما این حق مالکیت محدود به خدمات و کالاهایی است که در اظهارنامه ثبت درج شده است  از نگاهی دیگر حق مالکیت بر علائم از اصل ارضی بودن تبعیت می کند .

یعنی اعتبار ثبت در کشوری است که به ثبت رسیده که البته علائم مشهور خصوصاً مشهور بین المللی از این قاعده مستثنی هستند .

توصیه نگارندگان این مقاله به تجار محترم در ثبت علائم تجاری این است که همواره در صورت وجود علامت مشابه برای صاحب علامت تجاری حق اقامه دعوی محفوظ خواهد بود . مضافاً آنکه نوع طراحی علامت تجاری ترجیهاً به شکلی باشد که با نوع تولید محصول موردنظر همخوانی داشته باشد . توصیه مهمتر آنکه تجار محترم همواره روزنامه رسمی را مطالعه نموده تا در جریان آخرین علائم تجاری ثبت شده قرار گیرند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      هرگونه برداشت و استناد از این مقاله به اجازه کتبی از نویسندگان این مقاله و انجمن صنایع لبنی ایران می باشد.