سه شنبه, 29 مرداد 1398

 

با انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران آشنا شویم

 

انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران

 

 
IRAN  DAIRY INDUSTRIES SOCIETY  (I.D.I.S )
 
www.ir-dis.org
 
Email: این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید
 
 
 

در جهان امروز و در دهکده کوچک جهانی با نحوه و نوع شگفتی ساز ارتباطات و تخصصی تر شدن علوم و فنون ، شیوه های کاری مبتنی بر تفکرات فردگرایانه محکوم به فناست و پیروان چنین افکاری ناچار از پذیرش شکست های فاحش و خروج الزامی از گردونه  رقابت  اقتصادی و اجتماعی هستند. بر همین مبنا در جوامع پیشرفته ارزش و اهمیت حضور در گروه ها و احترام به ارزش های وجودی تشکل ها و بکارگیری فرهنگ متعالی فعالیت های گروهی با روحیه ای متعاون تؤام با تعامل و وفاق تبدیل به یک باور شده است . در همین راستا انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران از سال 1375 برخوردار از یاری های دلسوزانه برخی خادمان صنایع لبنی کشور در بخش غیر دولتی بنیاد شد و با 19 عضو اغلب از واحدهای بزرگ صنعتی لبنی کشور آغاز بکار کرد که در حال حاضر با 44 عضو به فعالیت  خود ادامه می دهد.  این انجمن اساسنامه مصوب دارد و رسماً به شماره 141 در وزارت کار و امور اجتماعی به ثبت رسیده است . هدف از تشکیل آن در اساسنامه مصوب چنین بیان شده است : نظر به اصل بیست و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی  و با توجه به ماده 131 قانون کار و به منظور حفظ حقوق و منافع مشروع و قانونی و بهبود وضع اقتصادی و همچنین دفاع از منافع صنفی و حرفه ای صنایع لبنی ایران در کشور و رعایت حفظ منافع جامعه و برقراری حسن روابط بین شرکتها و انجام هماهنگی های لازم با دستگاه های مربوطه دولتی در تهیه و توزیع هر چه بهتر انواع فراورده های لبنی در اقصی نقاط کشور ، انجمنی بنام " انجمن صنایع فرآورده های لبنی ایران " تشکیل می شود . این انجمن یک واحد انتفاعی نبوده صرفاً در جهت تأمین هدف یاد شده در سطور پیشین فعالیت می کند . مدت فعالت انجمن نامحدود بوده و حوزه فعالیت آن سراسر کشورمی باشد.

حقوق و وظایف انجمن

حفظ منافع مشترک شغلی صاحبان کارخانجات لبنی ، حفظ و حمایت از حقوق مشروع و قانونی ، ایجاد ارتباط با سازمان ها و ارکان ها جهت جلب حمایت آنها در راه نیل به اهداف انجمن ، ملزم نمودن اعضا  به اجرای صحیح مقررات ، جلوگیری از هر گونه رقابت ناسالم ،توصیه و پیشنهاد در زمینه بهبود روش ها و ... بخشی از وظایف انجمن می باشد . انجمن در نگرش به فرداهای صنایع لبنی کشور دیدگاه هایی بشرح زیر را پیگیر است :

به کلیه شئون این صنعت در سراسر کشور سیاستی واحد حاکم باشد و سازمانی با مشارکت همه دست اندرکاران در سطوح تولید ، فرآوری و توزیع ، سیاستگذاری های واحد ، منسجم و شفاف با عنوان شورای عالی شیر   Dairy Board  پیش گیرد . تنگناهای تولید رفع شده ، ناهنجاری هایی که در زمینه تأمین امنیت سرمایه گذاری ها مشهود است ، برطرف  گردد

صدور موافقت های اصولی بی رویه متوقف شود و در وضعیت فعلی تجهیز و توسعه فنی واحدهای صنعتی موجود مورد نظر باشد .

مصرف سرانه سالانه شیر در کشور ( 75 – 80 کیلوگرم ) بسیار ناچیز است . اشاعه فرهنگ مصرف این ماده غذایی ارزشمند و رسیدن به حداقل توصیه 176 کیلوگرم باید مورد نظر بوده و همزمان توسعه دامداری های کشور با هدف تولید بیشتر مورد توجه جدی قرار گیرد .

حمایت های دولت محترم تحت عنوان یارانه ، مکانیزم صحیحی پیدا کرده ، یارانه بیشتر به سوی تولید و توزیع رایگان شیر در مدارس جهت پرورش نسلی سالم هدایت شود تا اهداف تخصیص یارانه به واقع تحقق یابد .

این تشکل و دیگر تشکل های صنایع غذایی جایگاه واقعی خود را باز یابند و به واقع حمایت و تقویت شوند .

در آستانه ورود به سازمان تجارت جهانی WTO پتانسیل و ارزش های اقتصادی و اشتغال زایی این صنعت وجهه نظر قرار گیرد که تنها ارزش سالیانه شیر خام کشور به رقمی بیش از 10 هزار میلیارد ریال ارتقاء یابد .

رقابتی کردن این صنعت و البته فراهم سازی رقابت سالم یک ضرورت است و لازمه آن اندیشه در تغییر ساختار صنایع لبنی کشور است .

هیئت مدیره انجمن

در آخرین مجمع عمومی سالیانه در 17 اردیبهشت 1390 انتخابات هیئت مدیره بشرح ذیل صورت گرفت .

تین - دامداران
 

رئیس هیئت مدیره

میر اسلام تیموری

کاله 

خزانه دار

غلامرضا انزابی پور
 

رامک شیراز

نایب رئیس هیئت مدیره

محمد فربد

 

پاک

عضو هیئت مدیره

علیرضا سجادی

 

شکلی

عضو هیئت مدیره

 محمد تقی شکروی
 

سحر

عضو هیئت مدیره
 

مهدی طباطبایی

پگاه

عضو هیئت مدیره

وحید مفید

 

 

دبیر انجمن

رضا باکری

 

 

 واحدهای زیر مجموعه انجمن 

بعد از صنایع سنگین و صنایع مربوط به نفت به جرأت می توان گفت صنایع لبنی از جمله مؤثرترین صنایع در تولید ناخالص ملی GDP معادل 2.5% کل کشور می باشد . به همین علت هم در این صنعت سرمایه گذاری های سنگین در جهت ایجاد واحد های صنعتی  دامداری و فرآوری صورت گرفته است . این صنعت در زمینه اشتغال زایی و در آستانه ورود به سازمان تجارت جهانی WTO حرف زیادی برای گفتن دارد .

انجمن صنایع لبنی ایران دارای 54 عضو می باشد که اغلب از کارخانجات بزرگ لبنی بخش خصوصی کشور می باشند و اسامی اعضا این انجمن بشرح ذیل است . اینجا را کلیک کنید . این گروه حدود 4.2 میلیون تن ظرفیت اسمی جذب شیر دارند که ارزش سالیانه آن حدود 7500 میلیارد تومان می باشد . لیکن با تأسف باید گفته شود که به علل گوناگون بجز در موارد استثنایی کارخانجات فوق زیر ظرفیت اسمی خود فعالیت دارند که افزایش فعالیت آنها تا رسیدن به حد مطلوب مورد نظر است .

عملکردهای برجسته  انجمن

تشکیل مرتب مجامع عمومی سالیانه و انجام انتخابات صحیح و اصولی بر مبنای مفاد اساسنامه مصوب

اقدام به مکاتبات و مراجعات به سازمان های اجرایی ذیرربط در جهت طرح مسائل صنعت و کاهش مشکلات واحد ها در موارد مختلف صنعتی

تشویق مداوم اعضا جهت دریافت نشان استاندارد برای تولیدات لبنی و افزایش کیفی تولیدات

اقدام به دفاع از حقوق مشروع و قانونی اعضا در زمینه های مختلف بویژه قیمت محصولات تولیدی.

شرکت در دوره های آموزشی مختلف ، کنگره های صنایع غذایی ، سمینار ها و تشویق اعضادر بهسازی روش ها

تبیین اهداف انجمن در سخنرانی ها ، مصاحبه ها ، نگارش مقالات ، تشریح فلسفه ایجاد تشکل ها در مطبوعات و سایر رسانه های جمعی ، تبادل نظر و هم اندیشی با مسئولان اجرایی در زمینه اصلاح قوانین و مقررات جاری حاکم بر صنعت

تلاش برای ایجاد روابط تفاهم آمیز با دامداران بعنوان تأمین کننده های صنایع لبنی و انعقاد قرارداد شیر خام سراسر کشور

 
 
ایران - تهران - بزرگراه جلال آل احمد - نبش شهرآرا - ساختمان گلزار - طبقه پنجم - شماره 500 کد پستی 14458
 
 تلفن : 7 - 88245446
 
  فاکس : 88277414